You are currently viewing Prečo si už nemôžem kúpiť esenciálne oleje len tak?

Prečo si už nemôžem kúpiť esenciálne oleje len tak?

Za svojho dodávateľa esenciálnych olejov som si po skoro po 1,5 roku skúšania rôznych značiek EO, zvolila spoločnosť Doterra.

Zrejme je mnohým z vás táto značka známa, bodaj by nie, keď sa z malej firmičky, ktorá vznikla v roku 2008 za pár rokov stala firma, ktorá je v rámci odboru aromaterapie svetovou jednotkou. Musím sa priznať, že aj to, že je takou obrovskou firmou bol jeden z dôvodov, prečo som ju tak dlho obchádzala. Sympatizujem totiž s malými podnikateľmi, rodinnými firmami, v rámci rastlinnej produkcie sa snažím o podporu drobných roľníkov a regionálneho obchodu ako takého.

„Nuž, človeče!“ (som si povedala, keď som oleje od Doterry dostala darom a zistila, že v zdravotom stave, v ktorom bola naša staršia dcérka sa ako jedniné zdali efektívne), „budeš si musieť posvieť na zúbok celej tejto produkcii.“ A čo som zistila?

  1. Že zakladatelia vložili všetky rodinné úspory, aby mohli založiť firmu s čistými esenciálnymi olejmi a dlhých 13 mesiacov nestrácali nádej, aby našli dodávateľov, ktorí budú schopní doručiť 100% kvalitu. Sú štyria a nemali za sebou žiadny veľký korporát, ktorý by do ich startupu (ako sa to dnes nazýva) vložil potrebný kapitál.

To, že sa Doterra stala veľkou firmou svedčí skutočne o kvalite esenciálnych olejov a ďalších produktov, pretože aj spôsob networkmarketingového predaja funguje hlavne na zákazníckej spokojnosti. Veď – všetci to tak máme – čo mi nefunguje, nebudem si to kupovať dookola, všakže 🙂

– Moja námietka, že podporujem malé firmy? Vyriešená. Nebudem ich predsa bojkotovať za to, že sú skvelí a podarilo sa im expandovať.

  1. Kedysi som si predstavovala, že tak veľká spoločnosť má niekde v Utahu (odtiaľ Doterra pochádza) obrovské polia, kde si svorne vedľa seba rastú bylinky, ktoré tam niekto pestuje v skleníkoch (ako keď si predstavíte jahodové polia v Anglicku) a všetko spracujú na mieste. Veď – prečo by to robili inak, keď sú takí giganti a vedia si to zariadiť, prípadne ešte kadejako laboratórne doupravovať..

Zatiaľ čo iní v priemysle esenciálnych olejov obmedzujú proces výsadby, pestovania a zberu alebo sa dokonca pokúšajú „predĺžiť“ čisté oleje pridávaním lacnejších prísad, dōTERRA je nekompromisne selektívna.

V snahe spolupracovať s angažovanými partnermi a zabezpečiť tie najlepšie podmienky na pestovanie, dōTERRA získava esenciálne oleje z celého sveta. S neustále sa rozširujúcim produktovým radom, ktorý zahŕňa viac ako 170 pôvodných esenciálnych olejov pochádzajúcich z viac ako 45 krajín, dōTERRA skutočne ponúka tie najlepšie dary Zeme.

(sourcetoyou.com)

 Tak takto je to. Doterra má svojich dodávateľov roztrúsených v 45 krajinách sveta, sú to drobní roľníci, ktorí už po celé generácie pestujú a produkujú rastlinný materiál, ktorý je pre ich klimatické podmienky vhodný. A teda rastliny pochádzajú zo svojho prirodzeného prostredia, od ľudí, pre ktorých je táto práca nielen živobytím, ale často aj nevyhnutnosťou.

– Námietka „Drobní roľníci“ – hotovo.

A viete, k čomu som sa ešte dopátrala počas mojich nočných štúdijných výprav do sveta aromaterapie? Čo sa v tomto odvetví, bohužiaľ, často deje?

Aby ste si to lepšie vedeli predsatviť použijem príklad zo slow a fast fashion. Aktuálne celkom preberaná téma – že šičky rýchlej módy sedia od svojich ôsmich rokov za šijacími strojmi aj 20 hodín denne, aby sme sa mohli tlapkať po pleci, ako sme fajne ušetrili, keď sme si kúpili mikinu za cenu zipsu (nehovorím, samozrejme, o second handoch). Najhoršie na tom je, že tie ženy dostanú minimálnu plácu, ktorá im nestačí na pre nás základné potreby!

V odvetví pestovania a spracovania aromaterapeutických rastlín sa deje niečo podobné. Odberatelia zaplatia roľníkom minimálnu sumu, často až pol roka po získaní buď rastlinného materiálu alebo silice. Doterra sa okrem toho, že platí svojim dodávateľom prislúchajúce peniaze, snaží posilniť komunity na celom svete, aby robili udržateľné zmeny podporou iniciatív, ktoré zmierňujú extrémnu chudobu, zlepšujú kvalitu života a zabezpečujú základné ľudské práva. O týcho aktivitách si môžte prečítať na https://doterrahealinghands.org/co-impact-sourcing a príbeh každého oleja na https://sourcetoyou.com/en/stories.

Preto sa už nepýtam, prečo sú oleje od Doterry „tak drahé“, ale ako je možné, že niektoré iné esencialné oleje bežne dostupné na trhu sú tak lacné? Na takú 15ml fľaštičku levandule je potrebných 7kg rastlinného materiálu. Niekto ho musí zasadiť, starať sa oň, kým vyrastie, zabezpečiť, aby rastlinky neboli ničím kontaminované, pozbierať, vydestilovať, naplniť do vhodných fľiač (ktoré tiež musí niekto vyrobiť). Už len táto produkčná fáza obsahujúca náklady na ľudské zdroje, materiál, nástroje niečo stojí..a to sme sa ešte nedostali do obchodu.. Prepáčte, 5 eur? Čo v tej fľaštičke máte..alebo skôr nemáte?

– Môj prirodzený altruizmus, súcit, spravodlivosť, trasparentnosť – tíško sedia a súhlasne pokyvkávajú hlavou.

  1. Zostáva nám tu podpora regionálneho obchodu – na to sa môžme pozrieť z globálneho hľadiska – už spomínaná podpora drobných roľníkov (a nie, slamienku ani levaduľu potrebných terapeutických kvalít nevypestujú roľníci z Horných Hámrov, aj keď sú určite šikovní) a pomoc riešiť ich regionálne problémy (boj proti obchodovaniu s ľudmi, čistá voda a hygiena, pomoc pri prírodných katastrofách, posilnenie postavenia žien, globálne zdravie, sebadôvera, podpora detí), ale aj spôsob networkmarketingu a štedré odmeny od spoločnosti Doterra pre registrovaných wellnesskonzultantov. Aj to je veru regionálny obchod. Každý z wellnesskonzultantov predsa minie svoje zarobené peniaze vo svojom regióne. Ja napríklad vajíčka a mäso kupujem z miestneho gazdovstva a od miestneho mäsiara, kvety v malom kvetinárstve, na kozmetiku chodím do salónu k susede, po chlieb do miestenej pekárne.. Takže aj takto môže vyzerať podpora regionálneho obchodu.

– Našla som tie správne oleje pre nás a aj vy by ste sa mali svojich dodávateľov spýtať, ako to u nich vlastne funguje. Zaručujem, že potom aj tie oleje budú mať vo vašich domácnostiach oveľa väčší zmysel. Rastliny majú totiž tiež dušu a svoju energiu 😉

                Suma sumárum – kupujem a distrbuujem najčistejšie silice na trhu** (analýzy poskytuje aj APRC – Centrum pre výskum aromaterapeutických rastlín) s transparentným a udržateľným spôsobom podnikania, podporujem regionálny obchod v dvoch merítkach a z mojich osobných skúseností môžem prehlásiť, že sú skutočne vysokoefektívne.

  1. Dotazník pre žiadosť o konzultáciu 15min“

https://forms.gle/Ka9Cs86yYn5VYYK2A

  1. Dotazník pre žiadosť o nezáväzné stretnutie ohľadom spolupráce

https://forms.gle/xfdXGippQUA4UShbA

 

___________________________________________________________________________

** Výskum z Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis* ukazuje, že 2/3 levanduľových olejov na trhu sú kontaminované a majú horšiu kvalitu.

Štúdia medzitým uznáva levanduľový olej dōTERRA ako najkvalitnejší a zlatý štandard, podľa ktorého sa merajú všetky ostatné levanduľové oleje.

*Mei Wang, Jianping Zhao, Zulfiqar Ali, Cristina Avonto, Ikhlas A. Khan, Nový prístup k overovaniu a hodnoteniu kvality levanduľového esenciálneho oleja, Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis, Volume 199, 2021, 114050, ISSN 0731-7085